Uz slēpni Geocaching vietnē >>>
Baltijas jūras dzelme visā Latvijas piekrastē un arī teritoriālajos ūdeņos slēpj divus Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamus biotopus – Akmeņu sēkļus jūrā (1170) un Smilts sēkļus jūrā (1110).
Smilts sēkļiem ir būtiska nozīme jūras vides bioloģiskās daudzveidības nodrošināšanā, tos apdzīvo daudzas sēdošas un peldošas sugas. Īpaša nozīme ir daudzgadīgo makrofītaļģu veidotajām sabiedrībām, kas rada dzīvotni dažādām baktēriju, bezmugurkaulnieku un zivju sugām. Sēkļi ir ļoti nozīmīgas zivju nārsta, zivju mazuļu attīstības un zivju barošanās vietas, kā arī nozīmīgas ūdensputnu barošanās vietas.
Akmens sēkļi ir nozīmīga dzīvotne zivīm; Baltijas plekstei jeb butei, akmeņplekstei, lucītim, sīgai, mencai, ziemeļu buļļzivij. Būtisks barošanās biotops jūras ūdensputniem: lielajai gaurai, garknābja gaurai, brūnkakla gārgalei, melnkakla gārgalei, tumšajai pīlei, melnajai pīlei, kākaulim un melnajam alkam.
2020.gadā Dabas aizsardzības pārvalde kopā ar sadarbības partneriem Latvijas Hidroekoloģijas institūtu un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu “BIOR” uzsāka Baltijas jūras teritoriālo ūdeņu izpēti, kur līdz šim padziļināta izpēte nebija veikta. Pirmās ekspedīcijas jūrā sniegušas ieskatu līdz pat 50 metru dziļumam, kur pētniekiem izdevies atrast veselīgas gliemeņu audzes un plašus akmeņu sēkļus, kuri nodrošina bioloģiskās daudzveidības saglabāšanos Baltijas jūrā. Pēc jūras gultnes izpētes darbiem plānots veidot īpaši aizsargājams jūras teritorijas konstatēto biotopu aizsardzībai.
Šobrīd Latvijas jūras ūdeņos ir izveidotas septiņas aizsargājamas jūras teritorijas, no kurām viena atrodas arī tepat pie Mērsraga putnu novērošanas torņa – AJT “Rīgas līča rietumu piekraste”. Teritorija stiepjas no Kolkasraga līdz pat Jaunķemeriem un aptver visu Rīgas līča rietumu piekrasti. Tā veidota akmeņu sēkļu jūrā jeb rifu, kā arī putnu sugu aizsardzībai, kuru populācijas lielums šajā teritorijā sasniedz starptautiski nozīmīgas vietas kritēriju.