Invazīvo sugu ierobežošanas teritorijas

LatViaNature īsteno Latvijā līdz šim plašāko zinātnisko pētījumu par invazīvo sugu ierobežošanu – tiek pētītas piecu bīstamo invazīvo sugu ierobežošanas metodes 13 pilotteritorijās visā Latvijā vairāk nekā 110 ha platībā. 

Invazīvajām sugām – Kanādas zeltslotiņa, puķu sprigane, krokainā roze, vārpainā korinte un ošlapu kļava  – zinātnieki izraudzījušies vairākas ierobežošanas metodes. Katrai pilotteritorijai, balstoties uz zinātniskām publikācijām un ņemot vērā Dabas aizsardzības pārvaldes un citu valstu pieredzi, izstrādāts detalizēts ikgadējais darbu plāns. 

Invazīvo sugu ierobežošanas darbi pilotteritorijās notiek no 2023. līdz 2026. gadam. Vienlaikus tiek veikts monitorings un invazīvo sugu  izskaušanas metožu efektivitātes izvērtējums, lai dabas eksperti gūtu zinātniskus secinājumus.

Mērķis – pilotteritorijās pārbaudīt Latvijā jaunu vai maz izmantotu ierobežošanas metožu efektivitāti, lai pēc tam – 2027. gadā – zinātnieki un eksperti varētu sagatavot vadlīnijas, kā cīnīties ar šīm invazīvajām sugām arī citviet Latvijā. 

Visas piecas invazīvās sugas, kuru ierobežošanas metodes tiek pētītas pilotteritorijās, iekļautas LatViaNature projektā sagatavotajā 24 invazīvo sugu sarakstā, kam ir zinātniski pierādīta negatīva ietekme uz bioloģisko daudzveidību Latvijā un kuras būtu iekļaujamas Ministru kabineta Invazīvo sugu sarakstā. 

Visas pilotteritorijas kalpo kā demonstrācijas vietas zinātniekiem, ekspertiem, profesionāļiem un interesentiem. 

13 pilotteritorijas

5 invazīvās sugas

>100 ha platībā

Vairāk par invazīvo sugu ierobežošanas metodēm pilotteritorijās:

Meklēšana

Skip to content