LatViaNature projekts dalās pieredzē ar Slovēnijas un Horvātijas invazīvo sugu ekspertiem

No 2025. gada 12. līdz 14. maijam LatViaNature projekta eksperti iepazīstināja Slovēnijas un Horvātijas LIFE Ornamental IAS projekta pārstāvjus ar invazīvo sugu izskaušanas aktivitātēm un rezultātiem Latvijā.

LatViaNature eksperti projektā pārbauda 23 ierobežošanas metodes piecām invazīvajām sugām, kurām ir zinātniski pierādīta negatīva ietekme uz Latvijas dabas daudzveidību – Kanādas zeltgalvīte, puķu sprigane, krokainā roze, ošlapu kļava un vārpainā korinte.

Slovēnijas un Horvātijas kolēģus iepazīstinājām ar mehāniskām un bioloģiskām invazīvo sugu ierobežošanas metodēm. Papildus dalījāmies pieredzē par sabiedrības iesaisti talkās, kā arī sabiedrības izglītošanas jomā.

Latviju pārstāvēja Dabas aizsardzības pārvaldes  LatViaNature projekta invazīvo sugu eksperti, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvji. bet Slovēniju un Horvātiju: Slovēnijas Lauksaimniecības un mežsaimniecības institūts, Slovēnijas Dabas aizsardzības institūts un Horvātijas organizācija “Zeleni Prsten”. Horvātijas pārstāvētā iestāde “Zeleni Prsten” jeb “Zaļais gredzens” īsteno aktivitātes aizsargājamo dabas teritoriju saglabāšanā, apsaimniekošanā un ekoloģiskā tīkla attīstībā, savukārt Slovēnijas partneri LIFE Ornamental IAS projektā piedalās ar praktisku pieredzi invazīvo augu sugu izskaušanā un uzraudzībā.

Trīs dienu garumā LIFE Ornamental IAS partneri apmeklēja sekojošas LatViaNature projekta pilotteritorijas:

  • Dabas liegumu “Vecdaugava”, kur tiek testētas invazīvās puķu spriganes (Impatiens glandulifera) izskaušanas metodes tās gan tvaicējot, gan noganot ar zirgiem.
  • Dabas parku “Ragakāpa”, kur tiek testētas invazīvās Vārpainās korintes (Amelanchier spicata) izskaušanas metodes – krūmu izcelšana ar rokas instrumentiem un traktortehniku, bieža atvašu trimmerēšana un celmu apstrāde ar augu aizsardzības līdzekļiem.
  • Dabas parku “Abavas senleja”, kur tiek testētas invazīvās Kanādas zeltgalvītes (Solidago canadensis) izskaušanas metodes, tās pļaujot un mulčējot.
  • Krustkalnu dabas rezervātu, kur tiek testētas invazīvās puķu spriganes (Impatiens glandulifera) izskaušanas metodes – mulčēšana, konkurentaugu piesēšana, pļaušana, kā arī invazīvās ošlapu kļavas (Acer negundo) izskaušanas metodes – nozāģēšana, frēzēšana, regulāra plaušana.
  • Ķemeru Nacionālo parku, kur tika demonstrēta tvaicēšana invazīvo sugu izskaušanai.
  • Mobilo Indijas skrējējpīļu ganāmpulku Siguldas pilsētā, kas cīnās pret Spānijas kailgliemežu izplatību.

LIFE Ornamental IAS projekts fokusējas uz invazīvo svešzemju augu sugu, jo īpaši dekoratīvo augu, apkarošanu un to izplatības ierobežošanu. Projekta mērķis ir novērst invazīvo dekoratīvo sugu izplatību no dārziem un apzaļumošanas objektiem dabā, uzlabot sabiedrības izpratni par invazīvajām sugām un izstrādāt vadlīnijas un politikas ieteikumus invazīvo sugu ierobežošanai.
Plašāka informācija par LIFE Ornamental IAS projektu pieejama mājaslapā: https://invazivne-tujerodne-vrste.si/prva/aktivnosti/projekti/lifeornamentalias/

Šāda veida vizītes ir būtisks solis starptautiskās sadarbības stiprināšanā bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas jomā. Pieredzes apmaiņa veicina gan praktisku risinājumu pārņemšanu, gan kopēju izpratni par problēmas mērogu Eiropas līmenī. LatViaNature un LIFE Ornamental IAS projektus vieno kopīgs mērķis – mazināt invazīvo sugu negatīvo ietekmi uz vietējām ekosistēmām.

 

 

Meklēšana

Skip to content