Invazīvo sugu pārvaldniekā nonāk invazīvo sugu novērojumi, ko veikuši dabas eksperti, izstrādājot dabas aizsardzības plānus vai sagatavojot atzinumus, tāpat tie tiek apkopoti no dažādiem dabas projektiem, bet lielu daļu ziņojumu iesniedz iedzīvotāji, fiksējot dabā novērotās invazīvās sugas vietnē www.invazivs.lv vai izmantojot Invazīvo sugu pārvaldnieka viedtālruņa aplikāciju.
Analizējot iedzīvotāju iesniegtos ziņojumus Invazīvo sugu pārvaldniekā, lielākā daļa no tiem – 602 ziņojumi – saņemti par invazīvajiem augiem. Iedzīvotāji visbiežāk ziņojuši par Kanādas zeltgalvīti (216 ziņojumi), kas jau trešo gadu ir biežāk ziņotā invazīvā augu suga. Tāpat ziņojumi bieži saņemti par Sosnovska latvāni (87), daudzlapu lupīnu (80 ziņojumi), puķu sprigani (71 ziņojums), ošlapu kļavu (55 ziņojumi) un vārpaino korinti (51 ziņojums). Ziņojumi saņemti no visas Latvijas.
“Zīmīgi, ka iedzīvotāju biežāk ziņoto invazīvo augu sugu topā sastopamas četras no piecām LatViaNature projekta prioritārajām invazīvajām sugām, kam ir zinātniski pierādīta negatīva ietekme uz Latvijas dabas daudzveidību, tas norāda, ka ar projekta skaidrojošo darbu sasniedzam rezultātus,” uzsver Ieva Saleniece, LatViaNature projekta vadītāja.
Savukārt par invazīvajiem dzīvniekiem iedzīvotāji iesnieguši 129 ziņojumus. Lielākoties ziņojumi saņemti par Spānijas kailgliemezi (104 ziņojumi) no visas Latvijas teritorijas.
Kā skaidro LatViaNature Invazīvo sugu nodaļas vadītāja Santa Rutkovska: “Ziņot par invazīvajiem dzīvniekiem ir daudzkārt grūtāk nekā par invazīvajiem augiem, tāpēc arī tikai 16% ir ziņojumu par dzīvniekiem. Tāpat redzam, ka visbiežāk ziņojumi saņemti par Spānijas kailgliemezi – līdzīgi kā pēdējos četrus gadus. Tas norāda gan uz nopietnu kailgliemeža invāziju, gan skaidrojams ar to, ka kailgliemeži no visiem invazīvajiem dzīvniekiem ir visvieglāk pamanāmi.”
Dabas aizsardzības pārvaldes projekts LatViaNature aicina ikvienu vietnē www.invazivs.lv iepazīties ar informāciju par invazīvajām sugām un to ierobežošanu, kā arī ziņot par šo sugu novērojumiem dabā – tas ļauj agrīni atklāt un apzināt invazīvo sugu izplatību, kā arī plānot ierobežošanas pasākumus.
Iedzīvotāji ziņojumus par dabā novērotajām invazīvajām sugām var iesniegt, vietnē www.invazivs.lv aizpildot īsu anketu par novēroto invazīvo sugu, pievienojot tās fotogrāfiju un norādot novērojumu vietu. Tāpat ziņojumu iespējams iesniegt, izmantojot viedtālruņa aplikāciju.
Katru iesniegto ziņojumu pārbauda zinātnieki un dabas eksperti, kuri ikdienā strādā Dabas aizsardzības pārvaldē, Daugavpils Universitātē un Latvijas Hidroekoloģijas institūtā.