VARAM aicina zinātniekus pieteikties projektu konkursam bioloģiskās daudzveidības izpētei

Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), pamatojoties uz Eiropas Komisijā saskaņotā stratēģiskajā daudzgadu plānošanas dokumentā Prioritāro rīcību programmā noteiktajiem pasākumiem, sagatavoja valsts pētījumu programmu bioloģiskās daudzveidības jomā, lai rastu risinājumus dabas aizsardzības un sociālekonomisko interešu salāgošanai mainīgajos klimata apstākļos. VARAM sadarbībā ar Latvijas Zinātnes padomi aicina zinātniskās institūcijas līdz šī gada 19. augusta plkst. 17.00 pieteikties atklātajam konkursam pētījumu īstenošanai

Programmas virsmērķis ir radīt jaunas zināšanas un risinājumus dabas aizsardzības un sociālekonomisko interešu salāgošanai mainīgajos klimata apstākļos, kas sevī ietver pamatojuma izstrādi atbilstošu aizsardzības pasākumu plānošanai un veikšanai, lai sasniegtu Sugu un biotopu aizsardzības likumā definēto labvēlīgas aizsardzības statusu.

VARAM ministre Inga Bērziņa: “Šī pētījumu programma ir neliels, bet būtisks solis, lai veicinātu zinātnisko darbību dabas aizsardzības jomā. Lai valsts lēmumi nestu iespējami labāko rezultātu un tiktu paredzēti iespējami efektīvākie risinājumi, jābūt pieejamiem aktuāliem un uzticamiem datiem. Aicinu zinātniskās institūcijas aktīvi iesaistīties un piedalīties šajā konkursā, lai kopīgiem spēkiem rastu risinājumus dabas aizsardzības un sociālekonomisko interešu salāgošanai mainīgajos klimata apstākļos.”

Konkursam pieejamais valsts budžeta finansējums ir 1  674 000 eiro, kas kopumā paredzēts trīs projektu finansēšanai. Lai sasniegtu programmas mērķi, viens no uzdevumiem ir zināšanu bāzes palielināšana jeb pētījumi par ES nozīmes sugām un  biotopiem, kuru aizsardzības statusa novērtējums ir nelabvēlīgs un/vai nav zināms. Līdz ar to nepieciešami pētījumi par sugu ekoloģiju, apdraudējumiem un izplatību. Šīs zināšanas nepieciešamas Latvijas un Eiropas Savienības (ES) plānošanas dokumentos un normatīvajos aktos ietverto dabas aizsardzības pasākumu pamatotai noteikšanai, sociāli ekonomisko faktoru un klimata pārmaiņu ietekmju izvērtējumam. Šī uzdevuma izpildei konkursā provizoriskais finansējums ir 1 097 400 eiro.

Tāpat programmas ietvaros plānots izstrādāt zinātniski pamatotus priekšlikumus optimālai ES nozīmes sugu un biotopu telpiskai savienotībai (konektivitātei), lai iekļautu vienotā dabas teritoriju tīklā īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, mikroliegumus un ārpus īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīkla esošos biotopus un sugu dzīvotnes. Šī uzdevuma izpildei konkursa provizoriskais finansējums ir 167 400 eiro.

Iecerēts izpētīt arī biotopu dinamiku, ko ietekmē dažādas apsaimniekošanas metodes un klimata mainība. Programmas ietvaros plānots izzināt arī prioritātes aizsardzības pasākumu plānošanai, novērtējot ekosistēmu pakalpojumus. Plānots izstrādāt un aprobēt bioloģiskās daudzveidības ilgtspējas, dabas aizsardzības un atjaunošanas ekonomisko modeli. Šī uzdevuma izpildei konkursā provizoriskais finansējums ir 409 200 eiro.

Konkursā pieteikumus var iesniegt Zinātnisko institūciju reģistrā reģistrētās Latvijas zinātniskās institūcijas, kas atbilst pētniecības organizācijas definīcijai. Kā sadarbības partneris var piedalīties arī valsts institūcija, kurai zinātniskās darbības veikšana ir noteikta ar ārējo tiesību aktu, nolikumā vai statūtos. Projektu pieteikumi iesniedzami Nacionālajā zinātniskās darbības informācijas sistēmā (NZDIS) https://sciencelatvia.lv. Programmas īstenošanas laiks ir 2024.–2026. gads.

Par programmas “Bioloģiskās daudzveidības prioritāro rīcību programmā noteikto pētījumu izstrāde” īstenošanu atbildīga Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija. Valsts pētījumu programmas projektu konkursu atvērtā veidā, nodrošinot starptautisku ārējo ekspertīzi projektu izvērtēšanā, organizē un īsteno Latvijas Zinātnes padome.

Informācija par programmu un papildu informācija projektu īstenotājiem: https://www.lzp.gov.lv/lv/biologiskas-daudzveidibas-prioritaro-ricibu-programma-noteikto-petijumu-izstrade

VPP ir valsts pasūtījums zinātnisku pētījumu veikšanai noteiktā valstij prioritārā nozarē ar mērķi radīt jaunas zināšanas, prasmes un inovācijas. VPP sniedz atbalstu gan augstvērtīgai fundamentālajai pētniecībai, gan politikas veidotājiem, radot pētniecībā balstītas rekomendācijas rīcībpolitikas pilnveidošanai.

Meklēšana

Skip to content