Zinātniskā publikācija par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu privātajos mežos

Tapusi zinātniskā publikācija par LatViaNature projekta ietvaros veiktu meža īpašnieku viedokļu pētījumu. Publikācija “Biodiversity conservation in private forests: Preferences of Latvian forest owners in the context of involuntary conservation” ietverta izdevumā “Forest Policy and Economics” un pieejama ŠEIT>>>

Publikācija tapusi, sadarbojoties ekspertiem no dažādām institūcijām: Ģirts Baranovskis (Dabas aizsardzības pārvalde), Oļģerts Nikodemus, Guntis Brūmelis (Latvijas Universitāte), Didzis Elferts (Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”), Agita Līviņa, Anda Mežgaile (Vidzemes augstskola).

Ņemot vērā, ka privāto mežu īpašniekiem ir būtiska loma bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā, LatViaNature  projekta ietvaros 2021. gadā tika veikta meža īpašnieku aptauja (599 meža īpašnieki).

Pētījuma mērķis bija izprast meža īpašnieku attieksmi pret spēkā esošajiem un potenciālajiem meža bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas mehānismiem. Publikācijā analizēti dažādi faktori, kas ietekmē meža īpašnieku viedokli par dabas vērtību saglabāšanu privātajos mežos.

Pētījumā secināts, ka bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas pasākumus vairāk atbalsta mazo mežu īpašnieki (zem 5 ha ), sievietes, kā arī īpašnieki, kuri mazāk finansiāli atkarīgi no mežsaimniecības ienākumiem un ir bez mežsaimniecības izglītības. Vairums meža īpašnieku nav gatavi pieņemt būtiskus mežsaimniecības ierobežojumus, tomēr būtu gatavi akceptēt vieglākus ierobežojumus, piemēram, mežizstrādes miera periodu putnu ligzdošanas laikā, kā arī pienākumu saglabāt lielāku skaitu ekoloģisko koku.

Vairums meža īpašnieku nav apmierināti ar spēkā esošo kompensāciju sistēmu par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem (ikgadējiem maksājumiem). Tomēr aptaujas rezultāti neuzrādīja arī būtisku atbalstu brīvprātīgajai (līgumiskajai) pieejai dabas vērtību saglabāšanai privātajos mežos.

Pētījumā secināts, ka meža īpašnieki informāciju par dabas vērtību saglabāšanu mežos lielā mērā gūst no meža nozares institūcijām, līdz ar to ir svarīgi dabas daudzveidības saglabāšanas tematiku integrēt mežsaimniecības izglītībā un meža nozares informācijas kanālos.

Meklēšana

Skip to content