Krokainās rozes ierobežošanas pilotteritorijas

Krokainās rozes (Rosa rugosa) ierobežošanas metožu efektivitāte tiek pārbaudīta dabas liegumā Ziemupe 10 ha platībā. 

Invazīvā krokainā roze šajā Natura 2000 teritorijā nelabvēlīgi ietekmē primārās un sekundārās kāpas – priekškāpas (baltās kāpas) un ar lakstaugiem klātas pelēkās kāpas (pelēkās kāpas). Tā pārveido atklāto kāpu dabisko augāju un mazina bioloģisko daudzveidību, apdraudot vietējās tipiskās un īpaši aizsargājamās sugas. Dabas liegumā Ziemupe krokainā roze nomāc Latvijā ārkārtīgi retas, dabiskas un vizuāli eksotiskas augu sugas – jūrmalas zilpodzes Eryngium maritimum – audzes, kas Latvijā konstatēta tikai divās vietās. 

Darbus vada projekta parnteris – “Latvijas valsts meži”.

19.07.2023. notika iesaistīto pušu un ekspertu seminārs par plānotajiem darbiem. Lasīt vairāk>>>

Tiek pārbaudīta trīs ierobežošanas metožu efektivitāte Latvijas apstākļos: 

 Izrakšana ar rokas instrumentiem – vietās, kur rozes audzes veido vidēji lieli laukumi, t.sk., tur, kur atrodas īpaši retā un aizsargājamā jūrmalas zilpodze.

 Izrakšana ar mazgabarīta traktortehniku –  vietās, kur krokainas rozes ceri ir saauguši blīvāk un vienkopus veido lielākus laukumus.

 Selektīva dedzināšana – vietās, kur krokainās rozes ceri ir zemāki un nav saauguši blīvi, bet aug atsevišķi, tiks izmantota un testēta līdz šim Latvijā jauna ierobežošanas metode – uzraudzīta un droša dedzināšana, izmantojot īpašu kupolu, kas uguni ierobežos, ļaujot to izmantot mērķēti tieši ceru dedzināšanai.

Krokainās rozes ierobežošana ir sarežģīta, jo augam ir dziļa sakņu sistēma, kas stiepjas vairāku metru dziļumā.

LatViaNature pilotteritorijā tiks pārbaudīta ierobežošanas metožu efektivitāte, lai  2027. gadā sagatavotu zinātniskas vadlīnijas, kā cīnīties ar invazīvo sugu citviet Latvijā.

Meklēšana

Skip to content