Dabas koncertzāles radošā komanda šogad cītīgi strādājusi un plašāk pētījusi invazīvo sugu tēmu, ikvienam interesentam sagatavojot izzinošus materiālus 15 vides objektos visā Latvijā, izglītojot par invazīvajām sugām.
LIFE-IP LatViaNature invazīvo sugu eksperte Santa Rutkovska skaidro, ka invazīvām sugām ir postoša ietekme uz dabu: tās apdraud vietējās sugas, izmaina ekosistēmu funkcijas, rada ekonomiskus zaudējumus, un atsevišķas sugas ir arī bīstamas cilvēka veselībai. Invazīvās sugas ir atzītas par vienu no būtiskākajiem bioloģiskās daudzveidības apdraudējumiem pasaulē.
Interesentiem vides objekti jeb invazīvo sugu pieturpunkti dabā būs pieejami no šī gada decembra. Tie izvietoti 15 Latvijas vietās – gan tuvāk pilsētām, gan dziļāk dabā – imitējot invazīvo sugu izplatības ceļus. Invazīvo sugu pieturpunktu karte ir pieejama Dabas koncertzāles mājas lapā (www.dabaskoncertzale.lv) un sociālajos tīklos, kā arī Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā (www.daba.gov.lv ). Dabas koncertzāle atgādina – apmeklējot objektus, ievērot epidemioloģiskās drošības prasības.
Dabā izvietotie 15 vides objekti ir aprīkoti ar QR kodiem, kurus nolasot ar viedierīci atvērsies video gids, kas pastāsta un uzskatāmi parāda informāciju par konkrēto invazīvo sugu, tās oriģinālo izcelsmes vietu, draudiem vietējām sugām un iespējām tās apkarot. Kā papildinājums zinātniskajai informācijai, katrs QR kods ved uz konkrētai sugai radītu muzikālo oriģināldarbu.
Miks Romanovskis, video darbnīcu satura redaktors: “Veidot Dabas koncertzāles izglītojošos darbnīcu video bija kā elpu aizraujošs piedzīvojums, kurā filmēšanas grupa atklāja sev pilnīgi jaunu skata punktu uz Latvijas dabu. Pat ja šoreiz darbnīcu video nesatur klasiskus eksperimentus, kurus tūlīt pat var izmēģināt, visi šie video kopā ir kā mācību materiāls pēc kura noskatīšanās arī skatītāji daudz vairāk pamanīs invazīvo sugu klātbūtni dabā.”
Drīzumā Dabas koncertzāle savā Facebook lapā veidos izzinošas sarunas ar zinātniekiem un mūziķiem. Tiks runāts par invazīvajām sugām un šī gada video materiālu tapšanas aizkulisēm.
Dabas koncertzāles darbnīcas un koncertieraksts notiek tiešsaistē un ir pieejamas bezmaksas.
Ar invazīvajām sugām var iepazīties un par tām ziņot Invazīvo sugu pārvaldniekā, interneta vietnē http://bit.ly/invazivs, kas izveidota šogad Dabas aizsradzības pārvaldes īstenotajā LIFE integrētajā projektā LatViaNature.
Papildu informācija:
Dabas koncertzāle
tel. nr. 29408966
e-pasts: info@dabaskoncerts.lv
Projekts Dabas koncertzāle tiek īstenots ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu.
Pielikumā karte un foto no objekta dabā.