Sagatavotais dabas lieguma “Gudenieki” pārvaldības plāns ar informāciju par katru zemes vienību pieejams interneta vietnē: https://ozols.gov.lv/ATP/. Platformā, lapas augšpusē, uzspiežot uz izvēlnes “Pārvaldības plāni”, iespējams iegūt plašāku informāciju par izstrādāto plānu. Kartes labajā augšējā stūrī atrodama arī instrukcija par kartes lietošanu.
Par dabas lieguma “Gudenieki” pārvaldības plānu ikviens var izteikt viedokli un sniegt priekšlikumus līdz 25. martam, aizpildot tiešsaistes anketu vai arī adresējot rakstiskus priekšlikumus Dabas aizsardzības pārvaldei, sūtot pa pastu uz adresi Baznīcas ielā 7, Siguldā, LV-2150 vai e-pastu pasts@daba.gov.lv. Precizējošus jautājumus iespējams uzdot Dabas aizsardzības pārvaldes LIFE-IP LatViaNature ekspertei pa tālr. 26554868 vai e-pastā (kristine.vilcina@daba.gov.lv).
Pārvaldības plāna izstrādi veic Dabas aizsardzības pārvalde Eiropas Savienības LIFE programmas projektā “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija”. Plāna izstrādē tiek testēts jaunais plānu formāts jeb ietvars, kas paredz plāna izstrādi e-formā ģeotelpiskas datubāzes veidā un vienkāršotu dabas aizsardzības plāna apspriešanas procedūru.
Projektā LIFE-IP LatViaNature notiek īpaši aizsargājamo dabas teritoriju, tostarp Natura 2000, dabas aizsardzības plānošanas pilnveide, izstrādājot priekšlikumus efektīvai, mūsdienīgai dabas aizsardzības plānu izstrādes sistēmai. 2022. gadā projektā sagatavots dabas aizsardzības plānu jaunais ietvars un nepieciešamie uzlabojumi dabas datu pārvaldības sistēmā Ozols, kas paredz divu līmeņu plānus: Natura 2000 teritorijas plānu, kas koncentrējas uz ES nozīmes sugu un biotopu aizsardzības mērķu sasniegšanu, un īpaši aizsargājamas dabas teritorijas pārvaldības plānu, kas bez iepriekš minētajiem var ietvert arī Latvijas īpaši aizsargājamo sugu un biotopu aizsardzības un izmantošanas pasākumus, tūrisma un ainavas plānošanu, ekosistēmu pakalpojumu novērtējumu.
Plānu jaunais ietvars tiek testēts trīs gadus trīs teritorijās: dabas liegumā “Gudenieki” un “Nīcas īvju audze”, jaunveidojamajā dabas parkā “Istra”, kas ietver dabas parku “Istras pauguraine”, dabas liegumu “Istras ezers” un arī blakus esošās bioloģiski vērtīgās teritorijas. Pēc testa rezultātu izvērtēšanas Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldes ekspertiem strādās pie dabas aizsardzības plānu satura un izstrādes procesa tiesiskā regulējuma pilnveidošanas priekšlikumiem.
Dabas liegums “Gudenieki” atrodas Kuldīgas novada Gudenieku pagastā. Tas izveidots 1999. gadā kadiķu audžu aizsardzībai un kopš 2004. gada tas ir arī Eiropas nozīmes aizsargājama dabas teritorija Natura 2000. Pārvaldības plāna izstrādes laikā apsekoti teritorijā esošie Eiropas Savienības nozīmes biotopi un īpaši aizsargājamo augu sugu atradnes, izvērtēta to līdzšinējā aizsardzība un apsaimniekošana, noteikti to aizsardzības mērķi. Plānā iekļauts priekšlikums dabas lieguma robežu precizēšanai un veicamie biotopu apsaimniekošanas pasākumi, kas nodrošinātu sugu dzīvotņu un biotopu saglabāšanos un kvalitātes paaugstināšanos.