Efektīvu pilotprogrammu izstrādes procesā tiek apzināta arī citu Eiropas Savienības valstu pieredze, programmas un motivējošie mehānismi mežu un zālāju aizsardzības jomā – šī izpēte turpināsies līdz 2022.gada beigām. Savukārt, 2021.gada vasarā tika uzsākta zemes īpašnieku viedokļa noskaidrošana par nepieciešamajiem atbalsta veidiem dabas vērtību saglabāšanai privātajos mežos un zālājos. Aptaujās iegūtie dati šobrīd tiek analizēti – to rezultātus izmantos, lai pilnveidotu kompensāciju mehānismus, attīstītu ilgtspējīgu mežu un zālāju apsaimniekošanas sistēmu, kā arī izstrādātu brīvprātīgos mehānismus dabas vērtību saglabāšanai privātajās zemēs. Tie tiks pārbaudīti praksē, dodot iespēju zemju īpašniekiem piedalīties pilotpētījumos. Pilotprogrammas norise iecerēta no 2023. līdz 2026.gadam.
Konsultatīvās grupas dalībnieki tika iepazīstināti ar zālāju un meža pilotprogrammu izstrādi – programmu mērķiem un uzdevumiem, pamatprincipiem un izstrādes gaitu. Konstruktīvā dialogā no dažādiem skatupunktiem tika apspriesti galvenie pilotprogrammu pieturas punkti un rosināti papildinājumi pilnveidei, sevišķi saistībā ar kritēriju izveidi, ko plānots pabeigt līdz šā gada jūnijam abām pilotprogrammām. Paredzēts, ka pieteikšanās zālāju pilotprogrammai tiks uzsākta jau šī gada jūnijā, bet meža pilotprogrammai – rudenī.
Konsultatīvās grupas ietvaros sanāksmē piedalījās Latvijas meža īpašnieku biedrība, Latvijas Mežu sertifikācijas padome, biedrība “Zemnieku saeima”, Zemkopības ministrija, Valsts meža dienests, AS “Latvijas valsts meži”, Latvijas Pašvaldību savienība un Latvijas Ornitoloģijas biedrība.