Talcinieki dabas parkā “Piejūra” atbrīvo piekrastes kāpas no invazīvā Tatārijas salāta

Print Friendly, PDF & Email
LatViaNature talka
Aizvadīta dabas daudzveidības saglabāšanas talka Kalngales pludmalē, tajā talcinieki atbrīvoja kāpas no invazīvās svešzemju sugas – Tatārijas salāta. Talka noritēja Pasaules okeānu aizsardzības dienas ietvaros, kuras šī gada tēma ir „Revitalizācija: kolektīva rīcība okeānu labā”. Pasākumu kuplā skaitā varēja apmeklēt ikviens interesents, kam rūp daba un mūsu jūras piekraste.

Talku LIFE integrētā projekta LatViaNature ietvaros iniciatīvā “Daru labu dabai” rīkoja Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas administrācija un Pasaules Dabas Fonds kopā ar zīmolu “Biotherm”.

Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas vecākā eksperte Lauma Krišāne skaidro: “Dabas parkā “Piejūra”, kura teritorijā atrodas Kalnagles pludmale,  sastopami piekrastes kāpu biotopi. Tajos bieži vien ir nesaslēgta un skraja augu zemsedze, kas ir tikai šai teritorijai raksturīga un nozīmīga dzīvotne daudzām reti sastopamām augu sugām. Tādas svešzemju invazīvās augu sugas kā Tatārijas salāts Lactuca tatarica izspiež vietējās augu sugas un šajos kāpu biotopos rada pieaugošu apdraudējumu dabiskajai bioloģiskajai daudzveidībai. Novērojumi liecina, ka organizētas talkas var palīdzēt samazināt Tatārijas salāta izplatību,  “atveseļojot” piekrastes ekosistēmu, tādēļ ik katra sabiedrības locekļa iesaiste ir nozīmīga. Pateicoties LIFE programmas integrētajam projektam LatViaNature varam turpināt piekrastes atveseļošanas darbus iniciatīvas “Daru labu dabai” ietvaros kopā ar Pasaules Dabas Fondu”.

LatViaNature talkas
Eksperte Lauma Krišāne iepazīstina ar vērtīgām reti sastopamām augu sugām.  
LatViaNature talka
Viena no tām – meža silpurene, aizsargājams augs. Ierakstīta Baltijas jūras reģiona valstu Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā komerciāli apdraudēto sugu kategorijā

 

“Ezeri, upes un jūras mūs vieno ar okeānu, tāpēc, lai arī kur mēs būtu pie ūdens, mēs varam dot savu ieguldījumu okeānu aizstāvībā,” skaidroja Pasaules Dabas Fonda pārstāve Elīna Pekšēna. “Mums patīk pavadīt laiku pie ūdeņiem un veldzēties tajos. Tāda atpūta uzlabo garastāvokli un veselību. Bet mēs jau sen par daudz ņemam no dabas, tāpēc ir pēdējais laiks tai atdarīt ar labiem darbiem, vairojot savu izpratni par dabas daudzveidības nozīmīgumu mūsu dzīvē.”

Talkas ietvaros dalībnieki atbrīvoja kāpas zonu no invazīvas svešzemju sugas – Tatārijas salāta, kas izplatījies Baltijas jūras piekrastē un sācis veidot lielas audzes, un, esot agresīva tipa suga, tas apdraud Latvijas dabas daudzveidību.

LatViaNature talka

 

“Tatārijas salāts, kura dabiskais izplatības areāls ir stepes josla Eirāzijā, ir izturīgs pret sausumu un sāli, bet Latvijā visvairāk tas sastopams tieši Pierīgas pusē. Lai atbrīvotu Rīgas līča piekrasti no invazīvā svešzemju auga, ļoti svarīgs ir iedzīvotāju, dabas mīļotāju atbalsts, ko saņemot, mēs esam ļoti pateicīgi,” saka Carnikavas Komunālservisa speciāliste Laura Krope.

 

 

Dalībnieki ne tikai atbrīvoja pludmales zonu no nelūgtā viesa – Tatārijas salāta, bet arī pēc talkas baudīja uzkodas un izzinošas sarunas pie jūras.

LatViaNature talka

FOTO: https://photos.app.goo.gl/jpdrNn5Rk63wqi566

Foto autori: Elīna Pekšēna, Toms Svilāns.

Par Pasaules okeānu dienu

Pasaules okeānu diena ik gadu tiek atzīmēta 8. jūnijā. Ideja par Pasaules okeānu dienu pirmo reizi tika ierosināta 1992. gadā Riodežaneiro Zemes samitā kā veids, kā pieminēt mūsu planētas kopējo okeānu un mūsu personīgo saikni ar to; kā arī palielināt apziņu par okeāna kritisko stāvokli mūsu dzīvē un svarīgākie veidi, kā cilvēki var palīdzēt to saglabāt. 2008. gadā Pasaules okeānu dienu oficiāli atzina Apvienoto Nāciju Organizācija.

Meklēšana

Skip to content