Projekta ietvaros Jelgavas novada Dorupē izskauž Spānijas kailgliemežus

Print Friendly, PDF & Email
Jelgavas novada Glūdas pagasta Dorupē divu sezonu garumā vairāku privātmāju iedzīvotāji  LatViaNature mazo grantu konkursa ietvaros veica Spānijas kailgliemežu izskaušanu. 

Spānijas kailgliemezis tiek uzskatīts par vienu no visinvazīvākajām sugām. Tas nodara ne tikai būtiskus postījumus videi, bet arī pārnēsā slimības. Pētot izplatību Latvijas kartē, arī Glūdas pagasta Dorupe ir atzīmēta. Lēmums iesaistīties Spānijas kailgliemežu masīvā apkarošanā un iesaistīties kopīgā kaimiņu projektā “Spānijas kailgliemežu izskaušana birzītē un tuvākajās privātmājās Dorupē” (LIFE-IP LatViaNature projekta Nr. LIFE19IPE/LV/000010 ietvaros) pieņemts pēc tam, kad gliemeži jau lasīti spaiņiem un manīti lienot pat pa šosejas malu.

Projektā tika iesaistītas ne tikai privātmājas, bet arī pa vidu esošā birzīte, kuras ēnā kailgliemeži bija atraduši patvērumu. Kopīgajā projektā tika paredzēta vairāku metožu kombinācija – mehāniska Spānijas kailgliemežu nolasīšana un limacīta Iron Max pielietošana (tā aktīvā viela ir dzelzs fosfāts, kas nonākot augsnē pārveidojas par augu barības vielām), regulāra zāles pļaušana un tās aizvākšana, kā arī pastiprināta uzmanība pievērsta stādiem, kas tiek stādīti vai rakti ārā no dārza. Lai sekotu līdzi Spānijas kailgliemežu daudzuma izmaiņām projekta gaitā, tika izmantotas gliemežu lamatas (konkrētā laikā izvietotas burciņas ar sāls un rauga šķidrumu). Lamatu rezultāti vērtējami kā pozitīvi, jo gliemežu skaits ir samazinājies.

Pielietojot šo metožu kopumu divu sezonu garumā, secināts, ka metode ir iedarbīga dažādās vietās – gan piemājas teritorijā, gan dārzā, gan birzītē, kā arī ir efektīva dažādās augsnēs. Efektivitāte slēpjas tajā, ka metodes savstarpēji papildina viena otru. Gadījumos, kad kailgliemežu nolasīšana nav efektīva, piemēram, ilgstoša sausuma apstākļos, ir jāizmanto limacītu kaisīšana un otrādi – kad  limacītu izkaisīšana nav efektīva, piemēram, ilgstošu lietavu apstākļos, jāizmanto mehāniskā nolasīšana.

Sadarbība kaimiņu starpā ir būtiska nepieciešamība, jo vienas saimniecības ietvaros gliemežus var iznīdēt, tomēr tie tūdaļ būs klāt no kaimiņa teritorijas.  Vissarežģītākais projektā bija birzītes perimetra attīrīšana un sagatavošana, lai kļūtu iespējama limacīta izkaisīšana. Arī klimatiskie apstākļi, kas strauji mainījās un sagādāja gan ilgstošus sausuma, gan lietavu periodus, ietekmēja veicamos darbus. Projekta ietvaros bieži arī trūka zināšanu, kā rīkoties un tad atsaucīgi padomdevēji bija LLKC (Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs). Pozitīvi darbinieki, ieinteresēti un zinoši savās jomās, vienmēr gatavi dalīties ar zināšanām un ieteikt labāko risinājumu. Esam gandarīti par padarīto, jo projektā izvirzītais mērķis ir sasniegts un esam izskauduši lielu daļu mūsu teritorijās mītošo Spānijas kailgliemežu un ierobežojuši to tālāku izplatību. Mūsu izpratnē lielākais projekta ieguvums ir kaimiņu informētība un spēja sadarboties, lai kopīgi ierobežotu kailgliemežu izplatību,” stāsta projekta dalībnieks Edgars Ķīvītis.

Informāciju sagatavoja Jelgavas novada pašvaldība (https://www.jelgavasnovads.lv/lv/jaunums/projekta-ietvaros-dorupe-izskauz-spanijas-kailgliemezus)

Meklēšana

Skip to content